Maxmilián a Denny

Maxmilián a Denny

100%
0 Kč zbývá vybrat
Maxík je veselý chlapec, který se narodil se vzácnou genetickou nemocí. Asistenční pes mu bude společníkem i pomocníkem v jeho nelehkém životě.
100.00% Raised
0 Kč zbývá vybrat
1 Donors

Maxík se narodil se vzácnou genetickou nemocí, zvanou Spinální svalová atrofie. Typickými projevy tohoto onemocnění je svalová slabost s maximem postižení v oblasti svalstva pletenců dolních končetin. Pacient má obtíže sám se posadit nebo postavit a obvykle není schopen samostatně chodit. V pozdějších stádiích nemoci je patrná i slabost polykacích a později dýchacích svalů. Tyto obtíže velice často vedou ke ztrátě schopnosti samostatné chůze a k dechové nedostatečnost při oslabení dýchacího svalstva, což je zpravidla také důvodem předčasného úmrtí pacientů se SMA. Díky moderní léčbě již tato nemoc není smrtelná.

 

Léčba však musí být zahájena před propuknutím prvních příznaků a jelikož v ČR neprobíhá novorozenecký screening, je zahájena pozdě a poškození, které vzniklo již nelze napravit. Maxík jako první absolvoval genovou terapii v České republice. Ve svých 3 letech, po léčbě, se dokáže sám posadit, dostane se do vysokého kleku a začal lézt po čtyřech. To vše díky velké snaze a pravidelným rehabilitacím. Doufáme v další pokroky, které snad časem přijdou. Přesto jej však nečeká život jako jiné zdravé děti. Jeho svalové napětí bude pořád nízké. Bude muset bojovat s mnoha omezeními a čeká jej elektrický invalidní vozík.

Rozhodli jsme se, že našeho psího kamaráda Dennyho necháme odborně vycvičit na pejska asistenčního. Bude tak skvěle fungující parťák. Požádali jsme organizaci Pomáháme psím srdcem, z.s. o výchovu a výcvik. Pracovnice byly velice milé, vstřícné a komunikativní. Také se nám moc líbilo, že pejsek není během výchovy umístěn do kotce, ale je vychováván v rodině. Po ukončení výcviku může Maxíkovi pomáhat a donášet předměty, rozsvítit světlo, pomáhat se svlékáním oblečení aj. Také bychom si přáli, aby pejsek fungoval jako terapeut. Kromě canisterapie bude pro Maxíka i jeho sestřičku, velkým psychickým přínosem jako kamarád, kterého můžou hladit, česat, krmit, vodit jej na vodítku nebo s ním aportovat.

Za finanční podporu všem dárcům děkuje Maxík s rodinou.

Asistenční pes Denny byl zaplacen. Jeho výcvik podpořila nadace S Maxíkem v boji proti SMA, z.s.